Tráviaca sústava
V dnešnej dobe má čoraz viac ľudí ťažkosti s trávením a autoimunitnými ochoreniami. Časté sú potravinové alergie a intolerancie, zápaly čriev, hnačky či zápchy alebo nafukovanie. Problematické trávenie má však dosah aj mimo tráviaceho traktu. Odrazí sa na pokožke a vlasoch, zníženej imunite, prejavom alergií alebo na psychike a kvalite spánku. Naopak, veľký stres alebo oslabenie imunity patogénmi sa nezdriedka prejaví v tráviacom systéme.
Vo väčšine prípadov je dobré začať s probiotikami (prospešnými baktériami) a prebiotikami (potravou pre dobré baktérie). Po probiotikách by sme sa mali zamerať na dobré zásobovanie tela nevyhnutnými živinami ako sú vitamíny, minerály, stopové prvky, ale aj esenciálne mastné kyseliny (omega 3,6,9) a tiež bielkoviny na stavbu buniek a vláknina na čistenie čriev a výživu probiotických baktérií.
Zlepšenie mikrobiómu, podpora pri užívaní ATB
Probiotiká všeobecne patria medzi najúčinnejšie prostriedky proti choroboplodným baktériam. Silná črevná flóra zabezpečuje prirodzenú imunitu v organizme. Na probiotiká treba myslieť aj pri užívaní antibiotík, keďže tieto v boji s bakteriálnou infekciou likvidujú aj dobrú mikroflóru v našich črevách, takže ju treba obnoviť. Probiotické baktérie hrajú úlohu aj pri funkčnosti slizníc a kožnej bariéry.
Reflux a dráždenie slizníc pažeráka
Pri refluxe vnímame pálenie v hltane a pocit, akoby jedlo vystupovalo naspäť zo žalúdka. Ak sa reflux nelieči, môže viesť k vážnemu zápalu a poškodeniu tkaniva v pažeráku, ktoré sa v najhoršom prípade môže rozvinúť až do rakoviny.
Cukrovka, pankreas
Cukrovka je vážne ochorenie, ktoré musí sledovať lekár špecialista, avšak na prevenciu a podporu liečby máme viacero prípravkov na prírodnej báze, ktoré napomáhajú udržiavať hladiny cukru a cholesterolu v norme, pôsobia protizápalovo a starajú sa o zdravý mikrobióm.
Zápal žlčníka a žlčové kamene
Žlčník je malý orgán, ktorý sa podieľa na správnom spracovaní tukov. Keď jeme, vylučuje žlč, ktorú naše telo potrebuje na dobré trávenie tukov.
Pečeň – detoxikácia, cirhóza, stukovatenie
Pečeň patrí medzi najdôležitejšie orgány v ľudskom tele. Zabezpečuje metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín, zásobuje telo živinami a vitamínmi. Práve tu sa tvorí žlč, ktorá sa následne ukladá v žlčníku a pomáha pri trávení tukov.
Syndróm dráždivého čreva
Zápalové ochorenia čriev (irritable bowel disorders / IBD) sú skupinou chronických ochorení so zápalom tráviaceho traktu. Najčastejšie sú ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. Zápal zvyšuje tvorbu voľných radikálov, čo sú agresívne látky schopné poškodzovať bunky a spúšťať ďalšie zápaly v tele. Toto sa môže diať dokolečka roky. Liečba zápalového ochorenia čriev patrí do rúk lekára špecialistu, ale liečenie možno podporiť vhodnými výživovými doplnkami.
Histamínová intolerancia (HIT)
Príliš veľa histamínu môže ľuďom spôsobiť príznaky podobné alergiám (žihľavka, vyrážky), bolesti hlavy (migrény), gastrointestinálne ťažkosti ako bolesť žalúdka, hnačka, plynatosť, návaly horúčavy vrátane začervenania tváre, svrbenie, slzenie očí, nádchu, astmatické záchvaty, triašku, silnú zimnicu, horúčku, poruchy koncentrácie, závraty, menštruačné bolesti spojené s kŕčmi, neschopnosť otehotnieť či nespavosť.
Ak je v čreve primálo prospešných baktérií, ktoré urdžiavajú prostredie zdravo kyslé, premnožia sa nezdravé baktérie, ktoré zvyšujú tvorbu histamínu. Môže sa to udiať aj po antibiotickej liečbe, ktorá spolu s patogénmi zničí prospešný črevný mikrobióm a následkom môže byť výrazné zníženie imunity a/alebo alergické reakcie a histamínová intolerancia (HIT). Pomáha vhodná diéta kombinovaná s probiotikami a inými doplnkami stravy.