Letné horúčavy v strednej Európe stále nepoľavujú, ochladenie a búrky nikde. Dlhé obdobie nepríjemných horúčav je pre náš organizmus zaťažujúce. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme mu čo najprirodzenejšie a najúčinnejšie uľavili?
Upravte životný štýl a prostredie na letné
Nemožno sa čudovať, že v južných krajinách, kde bývajú letné mesiace naozaj horúce a slnko pripeká takmer celý, je iný režim. Keď sa dá, ľudia pracujú ráno a podvečer, a cez obed si dajú dlhšiu siestu aj s krátkym šlofíkom v miestnosti za zavretými žalúziami. V lete sa menej namáhajú a viac oddychujú alebo si dávajú pravidelné pauzy. V auguste bývajú vo veľkých podnikoch celozávodné dovolenky.
V dnešnej dobe mnohé firmy umožňujú prácu z domu, a pokiaľ v jednej z nich pracujete aj vy, upravte si denný režim počas najhorúcejších dní ako Španieli a Taliani. Cez deň je dobré miestnosti čo najviac zatieniť so zavretými oknami a cez noc vychladiť, najlepšie prirodzeným prúdením vzduchu. Ak nemusíte svietiť a dlho variť, tým lepšie.
Klimatizácia je niekedy nevyhnutná, najmä v podkrovných priestoroch, ale nie je dobré v miestnosti s pustenou klimatizáciou dlho pobývať. Najlepšie je rýchlo vychladiť miestnosť, kým v nej nie ste, a to na teplotu maximálne o 5-7 stupňov Celzia nižšiu ako vonku.
To znamená, že ak je vonku 34 stupňov, ako tento týždeň, vnútri vám bude príjemne už pri 27-29 stupňoch. Možno sa vám to zdá veľa, ale pri väčších teplotných rozdieloch hrozí prechladnutie aj angíny, a vonku zas dostane telo šok. V každom prípade majú byť výduchy klimatizácie nasmerované tak, aby nefúkalo priamo na človeka.
Ako sa dá v horúčave rýchlo ochladiť?
Mnohí máme tendenciu žiadať v lete ľadové nápoje alebo dávať si studenú sprchu. Pokiaľ práve nemáme kriticky prehriaty organizmus (ako pri úpale alebo dlhom cestovaní v nevetranom dopravnom prostriedku – pozri prvú pomoc nižšie), tak je, paradoxne, lepšie po dúškoch vypiť teplý vývar alebo čaj.
Spočiatku sa trochu zapotíte, ale potom zafunguje princíp kondenzačnej chladničky. Vyparovanie ochladí, zároveň sa vám rozšíria cievy a telo sa potom lepšie prispôsobí vonkajšiemu teplu. Celkove nie je prospešné piť neustále ľadové nápoje (jedna zmrzlina alebo ľadová káva neuškodí), vlažná voda je oveľa lepšia. Takisto v sprche.
Čo sa týka oblečenia, najlepšie nám bude v priedušných prírodných tkaninách – ľahkých bavlnených zvrškoch alebo ľanových šatách. Bledý ľan je úžasne ochladzujúci.
Pozor na silné prehriatie organizmu!
Avšak, ak máte vy alebo niekto blízky akútne a extrémne prehriatie (sprevádza ho závrat, niekedy vracanie, celková slabosť, dezorientácia), prvá pomoc spočíva v presunutí na chladné a tienisté miesto.
Postihnutého treba položiť na chrbát a podložiť nohy, potom po malých dúškoch podávať tekutinu. Najlepšie sú iontové nápoje, rehydratačný roztok (možno kúpiť v lekárni) alebo jemne osladený vlažný čaj.
Telo chladíme studenými obkladmi alebo prievanom. Možno použiť chladiaci vankúšik alebo kocku ľadu na pulzové body na zápästiach. Nedávajte postihnutého ani do ľadovej vane ani neaplikujte ľad na hlavu.
Ak problémy pomerne rýchlo neustúpia alebo ak postihnutý v sebe nedokáže udržať tekutiny, volajte záchranku alebo bežte na pohotovosť.