„Už som z toho unavená/-ý.“
„Bože, toto nemá konca!“
„Keby som si mohla/mohol aspoň na chvíľku oddýchnuť.“
„Dajte mi už všetci pokoj!“
„Prečo som na všetko sám/sama?“
Poznáte to? Tieto vety ani nemusíme vyslovovať nahlas. Často odznievajú len v našej mysli, najmä ak patríme k ľuďom, ktorí:
a) sa neradi sťažujú,
b) vždy zvládnu všetko, aj nemožné,
c) sú presvedčení, že musia stále niečo robiť či niekomu pomáhať.
Bez ohľadu na to, či si ten nekonečný zoznam vecí „vymýšľame“ sami alebo ich požaduje náročný šéf, lenivý kolega alebo sebecký partner (dieťa, rodič), v tomto víre povinností zažívame neustály stres.
Chronický stres sa zákerne skrýva
Nie je to samozrejme ten „prospešný“ stres, aký zväčša nastáva, keď musíme náhle zvládnuť niečo ťažké. Povedzme veľkú skúšku, prípravu podujatia, zbalenie celej rodiny na dovolenku, daňové priznanie, pohreb blízkeho, uzávierku projektu… Akútny stres nás dokáže vyburcovať a hoci nie je príjemný, má určený koniec a my si potom môžeme oddýchnuť.
Nepretržitý stres nižšej intenzity je však iný – zákernejší. Keďže človek naozaj veľa vydrží, často si ani neuvedomí, že je v strese. Podobne, ako chronický vnútorný zápal, aj chronický stres má negatívny dopad na naše telo a zdravie.
Prvým prejavom je psychická únava a potom nastáva fyzické vyčerpanie. Telo si to „rieši“ infekciou, ktorá – ako dúfa – nás pripúta na chvíľu na lôžko, aby sme si oddýchli a mali čas sa zamyslieť nad tým, ako fungujeme. (klikni pre Zoznam psychických a fyzických signálov)
Pokiaľ to nevieme alebo nechceme, začína sa bludný kruh chronického stresu a chronickej únavy, ktorý si po čase vyžiada svoju daň. Ak situáciu naďalej neriešime, tak nastupuje vyhorenie alebo aj vážnejšia choroba či úraz.
Ako to riešiť? Ponúkame niekoľko krokov, ktoré sa nám osvedčili.
10 krokov: Čo robiť, keď sa ocitneme v kolotoči stresu a únavy a nevieme, ako z neho von?
- Oslovte dobrého priateľa: nech sa na to pozrie zvonka. Priatelia sú ľudia, ktorí nás majú radi a záleží im na tom, aby sme boli zdraví a šťastní. Ak konáme prehnane alebo sebadeštruktívne, uvidia to.
- Podporte psychiku a telo: cez vhodné potravinové doplnky – vitamíny, minerály, prírodné extrakty –, ktoré nás dočasne podržia, kým situáciu nevyriešime (tomu sa však nevyhneme).
- Psychológ, prípadne kouč: nezaujatý pozorovateľ, ktorý nám môže poradiť vhodné kroky a taktiky, ak sa nevieme z kolobehu stresu a únavy vymaniť sami.
- Čas pre seba: vytvorte si ho! Pravidelne a LEN pre seba. Ak máte pocit, že nemôžete/nestíhate, začnite v malom, niečo jednoduché, 10-minút denne. Sadnite si pred prácou na kávu alebo po práci v parku na lavičku.
- Pohyb na vzduchu: Cvičenie je dobrý „odstresovač“. Lenže ak sme veľmi vyčerpaní alebo v kolobehu nestíhačiek, hodinu v posiľňovni nedáme. Opäť – začnite v malom. Prechádzka cez parčík alebo popri rieke cestou z práce.
- Spochybňujte každé „nedá sa“ (nejde to, nestíham). Pýtajte sa sami seba, PREČO to nejde, až kým sa nedopátrate skutočnej príčiny. Možno budete prekvapení.
- Relaxujte. Snívajte. Stačí pozerať do koruny stromu, na vtáčiky alebo na list vo vode. Pohrajte sa so psíkom alebo mačkou. Zasnite sa len tak, o niečom, čo vám robí radosť.
- Dobrý spánok: Ak spíte nepokojne alebo málo, dajte pozor na kofeín a ťažké jedlá po tretej. Pokúste sa ísť do postele aspoň do 11-11:30 večer. Skúste vhodné doplnky – melatonín, CBD oleje, komplex Pokojná myseľ. Hodinu pred spaním už nepite, nepozerajte telku, mobil a vezmite si radšej knižku alebo skúste meditáciu.
- Prečistite vzduch a vzťahy: Nevyjasnené problémy zaťažujú obe strany. Možno sa nám len zdá, že niečo nemôžeme vypovedať. Chce to odvahu, ale nečakajte. Lebo v strese z vás vyletí niečo, čo budete ľutovať. (Ak vám to príde ťažké, poraďte sa s dobrým priateľom, ako na to.)
- Stanovte si hranice: Nedokážete ľuďom povedať NIE? Cítite sa pri tom zle? Máte pocit, že si nezaslúžite niečo len PRE SEBA, že je to sebecké? Čím to odôvodňujete? Skúste sa na to pozrieť „spoza opony“: čo by sa (ne)stalo, keby ste tu už neboli?