Mnohí z vás sa pýtajú, ako by sa mohli lepšie stravovať, aby podporili svoje zdravie. A teraz, keď sa preklápame do obdobia sviatočného hodovania, plných tanierov s majonézovým šalátom, vyprážanou rybou, údenín a tácok s koláčikmi, je to pre niekoho naliehavá otázka.

Správna výživa je dlhodobá záležitosť a okrem pár základných zásad (neprejedať sa, nejsť do extrémov, mierniť sa s cukrami, „zlými“ tukmi, alkoholom a pod.) neexistuje jeden recept pre každého.  Ako aj pri iných veciach. To, čo vaše telo potrebuje a čo nie, do veľkej miery závisí od vášho typu, zdravotného a psychického stavu a doterajšej životosprávy.

Plný stôl a chladnička dobrôt však v niektorých ľuďoch vyvoláva desivú predstavu žlčníkového záchvatu alebo skrúcajúcich sa čriev. Asi by sa od nás očakávalo, aby sme vám k vianočnému a nvoročnému prianiu pridali aj nejaké rady na super zdravé pečenie alebo čo robiť keď to s vianočnými dobrotami preženiete.

Ako pripraviť tú najlepšiu a najzdravšiu hostinu?

Hoci receptov na zdravšie šmakocinky je po internete neúrekom (a radi ich aj my využívame), presa len je podľa nás zdravé varenie a pečenie skôr o niečom zásadnejšom, ako je len správny zoznam ingrediencií.

sviatočné hodovanie nemusí byť ťažké

Zdravá a dobrá slávnostná večera bude, keď si ju pripravíte  v kľude, s láskou a keď v tom nie ste sami. Keď sa zapojí celá rodina. Plusom je, ak sú suroviny kvalitné a lokálne, od miestnych farmárov, od babičky alebo dobrých susedov a kamarátov. Jednoducho, ak nie je len ďalšou z nekonečného radu povinností, ktoré nás vyčerpávajú a ktoré robíme len preto, že sa to má.

Ako to spraviť, aby to tak nebolo? Dobrá otázka. Zvážte si pred sviatkami, čo nemusíte urobiť. Pri každej úlohe, ktorú si vyberiete zo svojho zoznamu, sa sami seba spýtajte: Je to naozaj nutné? Alebo – treba to fakt teraz? Podľa odpovede áno/nie si stanovte priority. Robte to, čo zvládate a chcete, čo vám robí naozaj radosť. Myslíme si, že vám to v konečnom dôsledku ušetrí veľa energie na to, aby ste mohli lepšie vnímali svojich blízkych, byť spolu a naozaj sa tešiť zo vzájomnej prítomnosti a príjemných sviatočných chvíľ.

Takto v pohode a s láskou pripravene jedlo, skonzumované bez náhlenia, bez stresov a v príjemnej spoločnosti, by vám nemalo uškodiť.

Ako si ľahko uľaviť po väčšom jedle

Ak by sa vám predsa len priťažilo vzhľadom na existujúci zdravotný stav, je pár možností, ako si uľaviť (ak pravda, nemáte vážnejšie choroby a problémy, ktoré s vami konzultuje lekár).

V prvom rade je dobré mať v domácej lekárničke naporúdzi niekoľko základných doplnkov od nás, ktoré vedia uľaviť v prípade núdze.

  • Magnézium na uvoľnenie kŕčov a pri pocite ťažkého žalúdka.
  • Lactirelle pomôže rozprúdiť trávenie (podobne ako jablčný ocot).
  • Gastropohoda s prospešnými bylinami pre dobré trávanie a pokojný žalúdok.
  • Dedíkove bylinné kvapky Metabolikum na zažívanie a pomoc žlčníku a proti páleniu záhy.

viančná alebo novoročná večera bez následkov

A čo robiť, ak vám bude ťažko a nemáte od nás práve žiaden produkt, ktorý by vám pomohol? Ľudových receptov na úľavu je dosť, nám sa osvedčili tieto:

  1. Jedna čajová lyžička sódy bikarbóny alebo jablkového octu do dvoch dcl vlažnej vody – vypiť. Pôsobí prakticky okamžite pri pálení záhy aj pocite ťažkého brucha.
  2. Zjesť jedno jablko, ktoré pomôže pretráviť ťažšie jedlo.
  3. Čierne (aktívne) uhlie prináša rýchlu úľavu nielen pri hnačkách, ale aj pri nadmernej plynnatosti (4 tbl zapiť vodou).
  4. Na ťažké brucho mnohým dobre zaberá mätový čaj alebo výluh z nastrúhaného čerstvého zázvoru.
  5. Ak sa už dopredu obávate zlej reakcie na ťažšie jedlo, môžete si pomôcť tráciacimi enzýmami v tabletkách (napr. Pankreolan a pod.) Pomáha tiež začať večeru zeleninou alebo ľahkým vývarom, dávať si medzi jedlami väčšiu pauzu a skúsiť mierne oddelenú stravu – dať si kapustnicu a až o hodinu-dve kapra napríklad so zeleným šalátom a zemiakový šalát potom neskôr samostatne.
  6. Pri pocite plynnatosti alebo plných čriev pomáha aj krúživá masáž brucha v smere hodinových ručičiek – podobne, ako sa to robí bábätkám pri kolike.
  7. Po večeri dobre padne príjemná nenáhlivá prechádzka zimnou krajinou (alebo aj sídliskom).

Detox na druhý deň po hostine:

Dajte si ráno pohár teplej vody s citrónom, neskôr zlatý kurkumový čaj alebo mlieko (lyžička kurkumy, možno pridať trošku medu, rozmiešať v teplej tekutine), a poobede čaj zo žihľavy alebo púpavových listov (nie neskoro večer lebo sú močopudné).

Držíme vám palce, aby ste mali z Vianoc a Nového roka len dobré spomienky a chute a aby ste tieto babské rady ani nepotrebovali.