Ako sme spomínali v predchádzajúcom blogovom príspevku, nás organizmus je v lete namáhaný a je lepšie ho zbytočne nezaťažovať, ani jedlom a pitím.

Letná strava podľa zdravého rozumu

V horúčavách sa nám nežiada veľmi jesť, máme zväčša chuť na menej sladené svieže tekutiny (limonády), niekedy bublinkové nápoje ako minerálku alebo čistú sódu (povzbudia). Chutí nám šťavnaté ovocie, ktoré je sezónne (melóny, broskyne, čerešne, ríbezle) a zelená zelenina (listové šaláty, uhorky). Z mliečnych výrobkov nám chutia jogurty (ochladzujú).

Letná strava podľa Ajurvédy

Kokosová voda pomáha hydratovať organizmus, je to defacto iontový nápoj. Skvelý je aj ibiškový vlažný čaj. Ochladzujúce potraviny sú: z ovocia a zeleniny uhorky, cukety, tekvice, červený melón, zrelé mango, bobuľové ovocie, listová a horká zelenina (špenát, kel, kapusta, okra, šaláty), stopkový zeler, z byliniek a korenín fenykel, kôpor, zázvor, koriander, bazalka a mäta, z proteínov mliečne výrobky (najmä svieže a fermentované) a strukoviny, spomedzi tukov najmä prepustené maslo ghee a kokosový olej.

Ayurvédska strava vyvažuje dominantné dóše

Ayurvédska strava vyvažuje dominantné dóše. V lete je veľa pitty, ktorú treba „schladiť“

Naopak, podľa Ajurvédy sa v lete treba vyhýbať jedlám, ktoré zdvíhajú ohňový element pitta, teda sú príliš slané, vyprážané, mastné a pikantné (vrátane cibule a cesnaku), ako aj alkoholu. Obyvatelia horúcich regiónov však jedia práve veľmi pikantné potraviny, čiastočne kvôli dezinfekcii aj preto, že štipľavé rozšíri cievy.

Letná strava podľa tradičnej čínskej medicíny

V horúcom období (teplo, svetlo=yang) treba vyvažovať yinovú energiu, a to konzumáciou nasledujúcich potravín: jablká a hrušky, broskyne, bobuľové ovocie, citrusy, melóny, uhorky, ochladzujúce bylinky (mäta, koriander, kôpor, medovka, citrónová tráva, kamilky, jedlé chryzantémy), šaláty a listové zeleniny ako kapusta pak choy, rukola, žerucha, kel, huby, jogurty, zelená fazuľka alebo mladý strukový hrášok. Nevhodné sú ťažké yangové potraviny (napr. červené mäso, tučné, alkohol, sladkosti, vysoko spracované potraviny, dlho varené a pečené).

  • Vhodné raňajky: ovocný alebo zelený smoothie s mliekom alebo jogurtom (prípadne vegánskym proteínom).
  • Letný obed: Ázijská hubová polievka so sklenenými rezancami, letná biela polievka s uhorkou a mätou a kopček ryže. Šalát s morskými plodmi.
  • Olovrant: Miska tropického ovocia
  • Letná večera: Šalát s mladým hráškom a tvarohom.

Letná strava podľa makrobiotiky

Základom makrobiotickej stravy sú výživné obilniny a strukoviny so zeleninou pripravované tak, aby nabrali čo najviac energie.

V lete však tiež treba využiť čo najviac sezónne produkty. Namiesto zahrievajúcich strukovinových „guľášov“ sú naporúdzi rýchlejšie pripravené obilniny (kuskus, polenta, bulgur, cestoviny, kukuričná krupica) a šaláty so strukovinami, cícer (ochladzuje viac, ako iné) alebo hummus. Leto tiež vyzýva konzumovať viac čerstvej a ľahko varenej sezónnej zeleniny. Skvelým zdrojom výživy v lete sú klíčky všetkého druhu a morské riasy.

Makrobiotici však pripomínajú, že sa nesmie ani v lete zabúdať na fermenované zeleniny, ktoré pomáhajú udržiavať v rovnováhe črevnú flóru, čo je v horúčavách mimoriadne dôležité na boj proti teplomilným mikróbom v jedle a prostredí.