Viaceré vitamíny a minerály môžu pomôcť, aby ste lepšie znášali letné horúčavy. Najmä pre ľudí s neznášanlivosťou horúčav a alergiou na teplo a slnko sú veľmi potrebné. O tom, aké potraviny sú vhodné na leto podľa rôznych prístupov, sme písali v predchádzajúcom článku, teraz sa sústredíme na tri letné piliere správnej termoregulácie a rovnováhy v ľudskom organizme.
Horčík (Magnézium) v letnej strave
Horčík reguluje funkciu nervovej a svalovej sústavy, krvný tlak. Nadmerné potenie v lete môže znižovať hladinu horčíka. Vzhľadom na jeho vyššie opísané funkcie, horčík tiež napomáha termoregulácii organizmu.
Potraviny s obsahom horčíka: špenát, tekvicové a chia semiačka, arašídové maslo, čierna fazuľa, jogurt, kešu orechy a mandle.
Sodík (Potassium) a iné elektrolyty v lete
Je to minerál, ktorý pomáha udržiavať normálny tok tekutín vrátane krvi v našom organizme. Nadmerné potenie a dehydratácia môžu kriticky znížiť hladinu sodíka, preto ho treba najmä v lete dopĺňať. Najlepšie cez potravu, pretože predávkovanie sodíkom vo forme výživových doplnkov môže byť zas nebezpečné.
Potraviny s obsahom sodíka: banány, sušené nesírené marhule a hrozienka, čerstvá pomarančová šťava, ryby a hydinové mäso, špenát, brokolica, paradajky, sója a červená fazuľa, šošovica, mlieko a jogurty. Pri odvodnení alebo prehriatí organizmu je vynikajúci rehydratačný roztok s elektrolytmi, ktorý dostanete v lekárňach alebo čerstvá kokosová voda.
Omega 3 mastné kyseliny v lete
Sú to esenciálne mastné kyseliny, ktoré napomáhajú zníženiu zápalov v tele a podporujú zdravie nervovej sústavy a spojivových tkanív (svaly, kosti, kĺby, koža, šľachy). Pomáhajú tiež lepšie využiť vitamín D3 zo slnka.
V západnej a stredoeurópskej strave zväčša tieto mastné kyseliny absentujú, respektíve ich pomer voči prozápalovým mastným kyselinám omega 6 je veľmi nepriaznivý. Ideálny pomer je medzi 1:1 a 1:4. V súčasnosti je to však až 1:15.
Omega 3 zvýšime príjmom kvalitných doplnkov (Medveď Omega 3, Zinzino Balance Oil +) a zvýšením príjmu týchto potravín: tučné morské ryby (nie z umelého chovu) ako losos, makrela, tuniak, sardinky, sleď, vlašské orechy, ľanové a chia semiačka, ľanový, sójový alebo repkový olej, vajcia z voľného chovu.
Doplnky, ktoré spomíname v tomto blogovom článku: